تلویزیون

دانستنی هایی در مورد تلویزیون اولد ( OLED ) _بررسی معایب

چرا نباید تلویزیون اولد ( OLED ) بخریم؟

این سوال که چرا نباید تلویزیون اولد ( OLED ) بخریم؟ سوالی است که شاید هیچکس انتظار آن را نداشته باشد، ولی ما  در این مطلب قصد داریم نگاهی به نیمه خالی لیوان داشته باشیم و به بررسی معایب تلویزیون های OLED در مقایسه با سایر تلویزیون‌ها بپردازیم.

تولید تلویزیون‌های خمیده و OLED از سال 2013 شروع شد و کمپانی‌های مختلف ساخت اولین تلویزیون‌های OLED خود را شروع کردند؛ در این سال ها کمپانی‌های بزرگی همچون ال جی، سامسونگ و سونی، رزولوشن تلویزیون‌هایشان را وارد مرحله‌ی جدیدی کرده‌اند و با استانداردهای جدید معرفی می‌کنند. تلویزیون‌هایی که امروزه توسط این کمپانی‌ها تولید می‌شوند، اغلب کیفیت تصویر 4K دارند و حضور تلویزیون های Full HD را در این میان کمرنگ و کمرنگ تر کرده‌اند.

کمپانی‌های رقیب هر روزه با فناوری های جدید قصد به خاک کشاندن پشت رقیبانشان را دارند. امروزه که نام تلویزیون‌های OLED را در هر گوشه و کناری می شنویم، لازم است در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشیم تا قبل از اینکه بابت آنها پول زیادی پرداخت کنیم بدانیم که آیا واقعاً نیاز است تلویزیون اولد تهیه کنیم یا همان تلویزیون‌های LED کفاف نیازمان را می دهند؟
ما اکنون در این مقاله  ابتدا به تعریف تلویزیون اولد می پردازیم و تفاوت آن را با سایر تلویزیون‌های LED مورد بحث قرار می دهیم.پیشنهاد ما (فروشکاه ادی کالا )این است که  ادامه‌ی این مقاله را برای دانستنی های جدید از دست ندهید.

 

دانستنی هایی در مورد تلویزیون اولد ( OLED ) _بررسی معایب

دانستنی هایی در مورد تلویزیون اولد ( OLED ) _بررسی معایب

 

 فناوری جدید تلویزیون OLED؛برای رنگ‌هایی با عمق بیشتر

تلویزیون( OLED  ( Organic Light-Emitting Diode که در بیشتر تلویزیون‌های بالارده شاهد حضورش هستیم، تکنولوژی جدیدی است که کیفیت تصویر حرفه ای به نمایش می گذارد. خیلی خلاصه باید بگوییم نمایشگر LCD دارای نور پس زمینه از لامپ فلئورسنت است و تکنولوژی جدید تر LED هم به جای لامپ فلئورسنت دارای LED های کوچک برای روشن شدن نمایشگر است.

اما نمایشگر اولد بر خلاف تکنولوژی LED، دارای پیکسل هایی است که به خودی خود می‌توانند نور ساطع کنند. کمی تخصصی تر می‌توانیم بگوییم دیود ارگانیک گسیل دهنده‌ی نور ( OLED ) دارای لایه ای از مواد ارگانیک است و دو الکترود هم بین آن جا گرفته است. همانطور که گفتیم ساختار اولد به گونه ای است که هر پیکسل به تنهایی می‌تواند روشن و خاموش شود. الکترون ها از یک لایه‌ی ارگانیک، تحریک و روشن می‌شوند، رنگ‌ها بسته به ترکیبات لایه‌ی میانی ( سبز، آبی و قرمز ) تولید می‌شوند.

این نکته را جالب است بدانید که در این تلویزیون‌ها برای تولید رنگ سیاه، پیکسل به کلی خاموش می‌شود به همین خاطر در رنگ‌های سیاه و تیره شاهد عمق زیاد و نسبت کنتراست فوق العاده خواهیم بود.

 

در حالی که چند سالی است از ساخت تلویزیون‌های اولد توسط کمپانی‌های معروف و مطرح بازار تلویزیون‌ها می گذرد اما  هیچ شکی نیست که تلویزیون‌های او ال ای دی جزو بهترین تلویزیون‌های بازار به شما می‌روند و در حال حاضر بسیاری از کمپانی ها هم بهترین تلویزیون بالارده شان را با این تکنولوژی راهی بازار می کنند.

این تلویزیون های تنومند که به سادگی میدان را خالی نمی‌کنند، معایب هر چند جزئی هم دارند که ما در این مقاله ترجیح داده‌ایم با دیدن نیمه‌ی خالی لیوان، به شما در انتخاب بهتر کمک کنیم. این تلویزیون ها مانند هر مدل دیگر دارای مزایا و معایبی هستند. در این مقاله با بررسی تلویزیون‌های OLED از جوانب مختلف می خواهیم دیدتان را نسبت به این تلویزیون‌ها بازتر کنیم.

 

نمایشگر و کیفیت تصویر 

در مرحله  اول می خواهیم به بررسی کیفیت تصویر تلویزیون‌های اولد به نسبت تلویزیون‌های دیگر بپردازیم. با نیم نگاهی سطحی به تصویر تلویزیون اولد و تلویزیون LED کاملا عمق بیشتر رنگ‌های تلویزیون اولد احساس می‌شود. همانطور که گفتیم در تلویزیون OLED هر پیکسل دارای عنصر سه رنگ اصلی یعنی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی می‌باشد پس میلیون ها رنگ تولید می‌شود و این رنگ‌ها هم هماهنگ با هم می‌تواند تصاویر نهایی را تشکیل دهند.

عمق رنگ های سیاه هم با خاموش شدن پیکسل واقعاً خوب است. رنگ‌های تولید شده در تلویزیون اولد حتی به نسبت تلویزیون‌های 4K عمق بیشتر، واقعی تر و زیباتر هستند. برخلاف عمق خوبی که رنگ‌های تیره و مشکی در تلویزیون‌های OLED دارند، به دلیل نبود نور پس زمینه و عملکرد انفرادی پیکسل ها، میزان روشنایی در تلویزیون اولد محدود شده‌است و رنگ‌های روشن از میزان درخشندگی کمتری برخوردارند.

تلویزیون‌های OLED در خوش‌بینانه ترین حالت ممکن حداکثر می‌توانند 700 تا 800 نیت روشنایی ارائه دهند، در حالی که تلویزیون‌های کیولد سامسونگ میزان روشنایی ارائه داده شده شان در حد 1400 تا 2000 نیت می‌باشد. اگر از تلویزیون اولدتان می خواهید در جایی استفاده کنید که روشنایی زیادی دارد و یا نور به نمایشگر آن میخورد، بهتر است از خرید تلویزیون اولد صرفه نظر کنید چرا که در این شرایط دید تصویر تا حد زیادی کاهش می یابد.

اما خوشبختانه تلویزیون‌های اولد گزینه‌ی خوبی برای دیدن فیلم در شرایط نوری کم تا متوسط هستند. پس اگر فکر می کنید یک تلویزیون با حداکثر روشنایی نیاز دارید می‌توانید مدل تلویزیون‌های QLED سامسونگ یا LED های معمولی با قیمت مناسب تر انتخاب کنید.

 

 

سوختن پیگسل ها ، یکی از مشکلات رایج در تلویزیون‌های اولد است. حک شدن تصویر یا سوختن پیکسل که موقت یا دائم است، در صورت ماندن یک تصویر به مدت طولانی در نقطه ای از نمایشگر به وجود می آید. تصویر باقی مانده از سوختن پیکسل ها را حتی در زمان خاموش بودن تلویزیون هم می توان دید. از آنجا که به کمک دیود ارگانیک رنگ‌ها تولید می‌شوند.

روشن ماندن این دیود ها برای مدت طولانی باعث داغ شدن دیودها شده و در نهایت احتمال سوختن آنها را افزایش می دهد. البته به خاطر داشته باشید پیکسل سوختگی در صورت ماندن یک تصویر ثابت روی تلویزیون بیش از 12 ساعت رخ می دهد، از آنجا چنین شرایطی ( تصویر ثابت به مدت 12 ساعت روی نمایشگر تلویزیون ) به کمی جور می شود، پس باید بگوییم خطر ایجاد پیکسل سوختگی به کمی رخ خواهد داد، پس خیالتان از این مورد می‌تواند آسوده باشد

تلویزیون های OLED با مصرف انرژی متغیر 

تلویزیون‌های قدیمی ال سی دی و اولد های امروزی، در میزان مصرف انرژی در سطح یکسانی قرار گرفته‌اند. اما چیزی که جالب است و باعث شده تا ما در این قسمت به شرح دادن آن بپردازیم، میزان مصرف انرژی ثابت تلویزیون‌های ال سی دی در مقابل میزان مصرف متغیر در تلویزیون های OLED است.

تلویزیون‌های ال سی دی دارای مصرف انرژی ثابتی هستند و میزان مصرف آن ها ربطی به محتوای پخش شده و یا رنگ‌های ارائه شده ندارد، دلیلش هم واضح است؛ به دلیل وجود نور پس زمینه که در تمام مدت روشن بودن تلویزیون با شدت بالا می تابد و حتی اگر محتوای نمایش داده شده رنگ‌های سیاه باشد، این تلویزیون مصرف انرژی ثابتی دارد. اما در تلویزیون‌های OLED با توجه به اینکه پیکسل ها برای نمایش دادن رنگ‌های تیره و سیاه به کلی خاموش می‌شوند، مصرف انرژی گاه کم و در صورت روشن بودن تمامی پیکسل ها گاه زیاد است.

تولید نکردن تلویزیون‌ OLED در سایز های پایین تر از 55 اینچ!!!

اولین کمپانی که تلویزیون اولد OLED وارد بازار کرد مربوط به کمپانی سونی بود که در سال 2008 با اندازه‌ی 11 اینچی ارائه شد. اما این تلویزیون به صورت تجاری وارد بازار نشد و بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی داشت. از آن زمان تاکنون تلویزیون‌های اولد در این سایز در دسترسی قرار نگرفته‌اند. تلویزیون 55 اینچی، محبوب ترین تلویزیون در بین سایز های تولید شده‌است که معمولا برای سالن 30 متری یا بیشتر مناسب است.

اگر شما به دنبال تلویزیونی با سایز نمایشگر کوچکتر هستید، مطمئنا باید دور تلویزیون‌های اولد را خط بکشید. از آنجا که تلویزیون‌های OLED در سایز های بالاتر از 55 اینچ ساخته می‌شوند، در بین تلویزیون‌های اولد نمی توانید تلویزیون 49 یا 43 اینچی مورد نیازتان را پیدا کنید.

احتمالا دلیل تولید نشدن تلویزیون‌های اولد برای سایز های پایین تر از 55 اینچ به هزینه بردار بودن این کار و تاثیر کم در سایز های کوچکتر مربوط شود. به هر حال این گزینه را هم می‌توان به معایب تلویزیون‌های اولد اضافه کرد چرا که اگر به یک تلویزیون 43 اینچ نیاز دارید ممکن است قید خرید تلویزیون اولد را بزنید یا اینکه اگر اولد می خواهید چاره ای جز انتخاب تلویزیونی با سایز بزرگ تر ندارید

گران بودن تلویزیون‌های اولد گران  

واقعیتی که مشهود است، قیمت بالای تلویزیون‌های اولد به نسبت تلویزیون‌های LED معمولی است. حتی اگر با تخفیف شگفت انگیز بخواهید تلویزیون اولد تهیه کنید باز هم قیمت این تلویزیون‌ها بالاتر از قیمتی است که بابت تلویزیون‌های LED خواهید پرداخت. به عنوان مثال یک تلویزیون اولد حرفه ای ( LG B7V ) به نسبت یک تلویزیون 4K ال جی 55 اینچی ( LG Sj850V ) که کیفیت تصویر بالایی دارد، حدود دو میلیون تومان اختلاف قیمت دارد.

رقابت و جدال بزرگ دو تکنولوژی جدید و داغ OLED و MicroLED!

چند ماه پیش سامسونگ نمایشگر 146 اینچی اش را با هدف جایگزینی پروژکتورهای سینما در معرض نمایش گذاشت که با فناوری جدید MicroLED ساخته شده بود. در حال حاضر تلویزیون‌های میکرو ال ای دی به صورت تجاری برای مصارف خانگی تولید نشده‌اند و به عنوان یک پروژه تا حداکثر دو سال دیگر ممکن است به تولید انبوه برسند. چیزی که در اینجا نیاز است بگوییم قیمت بسیار مناسب تر تلویزیون‌های میکرو LED به نسبت تلویزیون‌های اولد است.

خیلی خلاصه باید بگوییم تقریبا تمام ایراد هایی که در تلویزیون های اولد شاهد آن هستیم، در تلویزیون های MicroLED شاهد رفع شدنش هستیم. تلویزیون‌های MicroLED برخلاف او ال ای دی رنگ‌های تیره و سیاه را با عمق بسیار خوبی نشان می دهد، رنگ‌های ارائه شده توسط این تلویزیون فوق العاده و واقعی نمایش داده می شوند، زاویه‌ی دیدش واقعاً خوب است، رنگ‌های روشن روشنایی بیشتری دارد و همچنین بسیار باریک و بدون پیکسل سوختگی هستند که تمام این ها با قیمت بسیار کمتری به نسبت تلویزیون‌های اولد ارائه می‌شود.

جالب است بدانید که تلویزیون‌های میکرو LED با توجه به سیستمی که دارند به کاربران اجازه می دهند تا سایز نمایشگر خود را سفارشی کنند و در سایز های بزرگ یا کوچک تلویزیون خود را تنظیم نمایند که تمامی این موارد عاجز بودن اولد در برابر میکرو ال ای دی را نشان می‌دهد.

 

فراموش نکنیم  که استفاده از فناوری میکرو LED تنها مختص محصولات سامسونگ نیست، گزارش ها از شروع به کار کردن کمپانی اپل برای ساخت محصولات با کمک فناوری MicroLED خبر می دهند. البته برخلاف سامسونگ، اپل قصد دارد تا از این فناوری برای نمایشگرهای کوچک مانند نمایشگر ساعت اپل استفاده کند. این فناوری به نسبت اولد طول عمر بیشتری دارد و از آن جا که از سوختن پیکسل مبرا است، تا سالهای زیادی می‌تواند وظیفه‌ی پخش تصاویر را بر عهده بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *